مقدمه


در این مقاله می‌خواهم درباره ۵ اشتباهی که برای سال‌ها در مورد پرایس‌اکشن و اندیکاتورها رایج بوده و اکثر معامله‌گران هم آن‌ها را به‌عنوان واقعیت پذیرفته‌اند، صحبت کنیم.
به نظر شما:
آیا واقعا پرایس‌اکشن بهتر از اندیکاتورها است؟!
آیا پرایس‌اکشن نسبت به اندیکاتورها تأخیر ندارد؟!
و آیا می‌توان با آن به‌راحتی حرکات قیمت را تحلیل کرد؟!
و اینکه آیا پرایس‌اکشن یک سیستم معاملاتی است؟!
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روی پرایس‌اکشن و یا اندیکاتور تعصب دارید، در طول مطالعه این مقاله شاید کمی متعجب شوید ، اما لطفا خوب توجه کنید که در این مقاله تنها به دنبال روشنگری در این زمینه هستیم. با این حال قبل از هر صحبتی خدمت شما دوست عزیزم اعلام می کنم ، که همانطور که عزیزان در جریان هستند ، بنده تنها از چارت خالی استفاده میکنم و آموزش های آکادمی نیز تماما بر همین اساس میباشد که این موضوع رو میتونید به خوبی در دوره ی کاملا رایگان معامله گر مطمئن مشاهده بفرمایید.

۵ اشتباه رایج درباره پرایس‌اکشن و اندیکاتورها

۱) سبک پرایس‌اکشن بهتر از کار کردن با اندیکاتورها است!
اگه بخواهیم به این دو موضوع در کنار همدیگر بپردازیم باید بگوییم که ما عموما دو نوع معامله‌گر داریم:
یک گروه ، کسانی که فکر می‌کنند اندیکاتورها بهترین ابزارهای موجود روی زمین هستند ؛ و گروه دیگر افرادی که فکر می‌کنند اندیکاتورها کاملا بی‌فایده و گمراه‌کننده هستند و نباید به هیچ عنوانی از آنها بر روی چارت استفاده کرد.
واقعیت این است که هیچ کدام از این دو گروه نه درکی از پرایس‌اکشن دارند و نه اندیکاتورها!
اگر معامله‌گری بگوید که استفاده از اندیکاتورها بهتر یا بدتر از پرایس‌اکشن هستند، در واقع باید بگوییم که چنین فردی ، اصلا متوجه شغل و حرفه ی خودش نشده است!
اندیکاتورها و قیمت دقیقا یک چیز هستند. در واقع اندیکاتورها همان چیزی که شما روی نمودار قیمت می‌بینید را دریافت می‌کنند، یک فرمول ریاضی روی آن اعمال می‌کنند و بعد نتیجه را به شکل میله، نمودار یا به صورت های دیگری به شما نمایش می‌دهند. بنابراین معامله‌گری که فکر می‌کند قیمت نسبت به اندیکاتو یا اندیکاتور نسبت به قیمت برتری خاصی دارد، این مفهوم ساده را متوجه نشده است.

2) پرایس‌اکشن نسبت به اندیکاتورها خیلی‌ راحت‌تر و ساده‌تر است!
وقتی می‌گویند "بازار را ساده نگاه کنید"، خیلی از معامله‌گران فکر می‌کنند منظور این است که فقط به پرایس‌اکشن توجه کنند و بقیه ابزارها و اندیکاتورها اضافی هستند ؛ چون معتقدند سیگنال‌های پرایس‌اکشن خیلی روشن و واضح هستند و اندیکاتورها باعث سردرگمی می شوند...
این طرز فکر نیز نمیتواند به صورت کامل صحیح باشد!
در پرایس اکشن:
_اندازه کندل‌ها،
_نسبت بین اندازه بدنه کندل و شادوی آن،
_موقعیتی که در آن یک کندل یا شادوی بلند ظاهر می‌شود،
_نسبت بین کندل‌ها و طرز رشد اندازه کندل،
_موقعیت های و لوها ،
_و نوع روند ،
بخشی از پارامترهایی هستند که مشخص می‌کند پرایس‌اکشن یکی از راهها برای به سود رسیدن تریدرهایی است که فقط می خواهند بر اساس قیمت معامله می کنند. که خود نیاز به تمرین و تسلط بسیار بالایی در درک حرکات قیمت دارد.(تمامی آموزش های آکادمی در حیطه ی پرایس اکشن و موارد ذکر شده میباشد.)
پرایس‌اکشن تماما به شرایط و موقعیت قیمت بستگی دارد. از طرف دیگر معامله کردن با اندیکاتورها می‌تواند مرزبندی مشخص‌ و قوانین دقیقی داشته باشد ، که اگر با پرایس اکشن ترکیب شود منجر به یک سیستم معاملاتی خوب می شود.
اما معامله‌گران متعصب این واقعیت را نادیده می‌گیرند، چون به دنبال راه میانبُری هستند ، که من به شما می گویم در بازار اصلا چنین راهی وجود ندارد.
همچنین باید توجه داشته باشیم که مبادا به سبب ماهیت تدافعی ذهن ، اصرار بر دیدگاه خودمون نسبت به این موضوع داشته باشیم و ازین طریق راه هایی که میتوانند برای شخص ما ، موثر باشند را نادیده بگیریم.

3) اندیکاتورها نسبت به پرایس اکشن تاخیر دارند!
یکی دیگر از باورهای اشتباه رایج این است که اندیکاتورها تاخیر دارند و قیمت تاخیر ندارد.
به عبارت دیگر، معامله‌گران فکر می‌کنند اندیکاتورها گذشته قیمت را توصیف می‌کنند و نسبت به قیمت تاخیر دارند.
مجددا این هم یکی دیگر از نظرات بی اساس خیلی از معامله گران است.
نکته ای که در این باره باید بهش توجه داشته باشیم این است ، که هم قیمت و هم اندیکاتورها هر دو درباره اتفاقات گذشته ، به ما اطلاعاتی را می‌دهند.
فراموش نکنیم که هر چیزی که در سمت چپ صفحه مانیتور ما قرار دارد، مربوط به گذشته است و در فضای سفیدی که در سمت راست قرار دارد، بیشمار اتفاق ممکن است رخ دهد.
وقتی شما یک پین‌بار، یک الگوی اینگالف (engulfing)، یک سقف یا کف ، یا هر شکل و الگوی دیگری در نمودار قیمت می‌بینید، همگی در گذشته اتفاق افتاده‌اند!
همین امر در مورد اندیکاتورها هم صادق است.
اندیکاتورها همان داده‌هایی که شما روی نمودار قیمت می‌بینید را دریافت می‌کنند و یک فرمول ریاضی روی آن‌ اعمال می‌کنند.
اگر از این دیدگاه بخواهیم به مارکت نگاه کنیم، باید بگوییم که پرایس‌اکشن و اندیکاتورها هر دو تأخیری هستند، اما اساسا این موضوع درست نیست. شما به‌عنوان یک معامله‌گر بایستی اتفاقاتی که احتمال رخداد آن‌ها بیشتر است را با سیستم معاملاتی خود پیدا کنید و براساس آن‌ها معامله کنید.

۴) اندیکاتورها نمودار را شلوغ می‌کنند!
این طرز فکر نیز نمیتواند درست باشد ، چرا اکثر افرادی که اینگونه فکر می کنند ، می‌خواهند به تریدرها اینطور القاء کنند که اندیکاتورها تمام صفحه را می‌پوشانند و اجازه نمی‌دهند نمودار قیمت را ببینید.
و برای اینکه اعتقاد خودرا درست جلوه دهند، معمولا تصاویر اغراق‌آمیزی به شما نشان می‌دهند که در آن نمودار قیمت پُر است از انواع و اقسام اندیکاتورهای رنگارنگ.
اما در نهایت شما بایستی ببینید که خودتان با چه راه و روشی راحت‌تر کار می‌کنید.
افراد متناسب با تیپ شخصیتی و درونیات خود باید تصمیم بگیرند که از چه روشی استفاده کنند.
افراد برون گرا به هیچ عنوان نمیتوانند با چارت خالی ارتباط برقرار کنند و همواره دچاره یک عدم اعتماد نسبت به کندل ها هستند و بالعکس. افراد درونگرا نیز نمیتوانند لحظه ای چارتی که از دو یا سه اندیکاتور تشکیل شده را تحمل کنند. شما باید بسته به تیپ شخصیتی خود این موضوع را مشخص کنید.
شاید شما فردی باشید که اگر روی نمودار قیمت یا زیر آن اندیکاتوری نباشد، احساس سردرگمی کنید (برونگرا) و یا برعکس (درونگرا).
بعضی از معامله‌گران به اطلاعات بیشتری برای تحلیل قیمت نیاز دارند، مثل:
_ پیوت پوینت‌ها،
_ مووینگ اوریج‌ها،
_مَکدی ،
_استوکاستیک،
و این موضوع به هیچ عنوان نمیتواند عیب یا ایرادی محسوب شود!
البته این نکته را هم یادآوری کنم ، که معامله گرانی که بیشترین تمرکز آنها روی اندیکاتور است باید بدانند که تکنیک ها و الگوهای اندیکاتوری باید با موقعیت قیمت در پرایس اکشن متناسب باشد.به عنوان مثال حرکت قیمت بعد از یک واگرایی در اندیکاتور ، ممکن است تغییر روند باشد ؛ و در جای دیگر ممکن است یک اصلاح در روند باشد و به مسیر خود ادامه دهد و در برخی مناطق ممکن است قیمت ساید شود.

۵) پرایس‌اکشن یک سیستم معاملاتی است!
همانطور که در بخش قبلی خدمت شما عزیزان عرض کردم ، قیمت و اندیکاتورها یک چیز را نشان می‌دهند. اندیکاتورها از چند عدد رندوم برای رسم منحنی‌ها و میله‌ها روی نمودار شما استفاده نمی‌کنند. بلکه اندیکاتورها همان اطلاعاتی که شما روی نمودار می‌بینید را دریافت می‌کنند و آن را به شکل و شمایل دیگری به شما نمایش می‌دهند.
در گذشته بعضی از تریدرها بنابر احساس نیاز و طرز فکر خود تصمیم گرفتند برای بعضی از اشکال و الگوهای خاصی که در بازار شکل می‌گیرد، اسامی و عناوین خاصی تعیین کنند، مثل حمایت و مقاومت، پین‌بارها، فیبوناچی، امواج الیوت، الگوهای هارمونیک و بعد از همین موارد استفاده می‌کردند تا بتوانند حرکات آینده قیمت را پیش‌بینی کنند.

نتیجه گیری :
درنهایت یک تریدر موفق از تمام ابزارها برای بهتر معامله کردن می تواند استفاده کند. شما باید به این ادراک دست پیدا کنید که اندیکاتورها جلوه متفاوتی از نمودار قیمت هستند.
همچنین سیستم معاملاتی، نه پرایس اکشن است و نه اندیکاتور ؛ بلکه مجموعه قوانینی است که شما برای ورود به معاملات و خروج از معاملات از آن‌ها استفاده می‌کنید و این سیستم می تواند فقط برپایه پرایس اکشن و یا ترکیبی از پرایس اکشن و اندیکاتورها باشد.